Organizatorzy:

Instytut Filozofii i Socjologii oraz

Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej

zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową pt.

Uchodźcy i migranci w Polsce

– wyzwania społeczno-kulturowe, pedagogiczne, etyczne

Miejsce konferencji:

Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

ul. Szczęśliwicka 40, budynek C, Aula B

Termin konferencji:

17 marca 2016

Cel i tematyka konferencji

Europejski kryzys migracyjny i towarzysząca mu panika moralna wokół uchodźców z państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi skłoniły nas do organizacji ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej problemom migrantów i uchodźców w Polsce. Jej celem jest zacieśnienie współpracy naukowej w zakresie masowej migracji i związanych z nią wyzwań społeczno-kulturowych, pedagogiczno-psychologicznych i etycznych. Zależy nam na interdyscyplinarnej wymianie wiedzy teoretycznej i empirycznej na temat postaw i zachowań dwóch stron spotkania: przybywających do Polski migrantów spoza Europy oraz monokulturowego społeczeństwa polskiego podzielonego w kwestii przyjęcia/nieprzyjęcia uchodźców. Profil naukowy Akademii Pedagogiki Specjalnej pozwala nam spojrzeć na kwestię tego spotkania zarówno z perspektywy socjologii, psychologii, jak i pedagogiki czy filozofii. Szerokie, interdyscyplinarne spojrzenie na kwestię readaptacji i integracji migrantów dorosłych i dzieci w społeczeństwie polskim pozwala lepiej zrozumieć złożoność problemu i projektować kompleksowe rozwiązania prointegracyjne.

Nasza uczelnia nie po raz pierwszy podejmuje namysł nad procesami adaptacji i integracji uchodźców. We wrześniu 2015 roku w murach APS miała miejsce 9. Międzynarodowa Letnia Szkoła UNESCO na temat  „Readaptacyjnych i reintegracyjnych problemów dzieci uchodźców". Od 2004 roku w APS działa Katedra UNESCO im. Janusza Korczaka Interdyscyplinarnych Studiów nad Rozwojem i Dobrostanem Dziecka, która we współpracy z Faculty of Education, J.J. Strossmayer University w Osijek w Chorwacji planuje organizację 10. Międzynarodowej Letniej Szkoły pt. „Współczesne problemy dziecka i dzieciństwa w społeczeństwach wielokulturowych - teoria, badania, praktyka". Pracownicy naszej uczelni – pedagodzy, socjolodzy, psycholodzy - od lat eksplorują procesy migracji i fenomen wielokulturowości. Konferencja „Uchodźcy i migranci w Polsce – wyzwania społeczno-kulturowe, pedagogiczne, etyczne” jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Filozofii i Socjologii oraz Katedry UNESCO im. Janusza Korczaka Interdyscyplinarnych Studiów nad Rozwojem i Dobrostanem Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Konferencja obejmie następujące obszary tematyczne:

Perspektywa socjologiczna

• Migracje a zmiana społeczna
    • Uchodźctwo a wykluczenie społeczne
    • Kapitał społeczny i kulturowy migrantów
    • Wzory adaptacji migrantów i społeczeństwa przyjmującego
      • Rola kultury, religii i ekonomii w procesie integracji migrantów
      • Modele i strategie polityki integracyjnej
      • Skutki migracji dla społeczeństw wysyłających i przyjmujących

Perspektywa pedagogiczna

• Pedagogiczne aspekty pracy z dziećmi cudzoziemskimi w monokulturowej szkole
  • Edukacja międzykulturowa: obszary szkolnych i pozaszkolnych aktywności nauczycieli, pedagogów i edukatorów
  • Polskie doświadczenia w edukacji dzieci cudzoziemskich
  • Uczniowie „odmienni kulturowo” w polskiej szkole
  • Sytuacja wychowawcza i edukacyjna dzieci uchodźców w Polsce

Perspektywa psychologiczna

• Psychologiczne aspekty migracji i uchodźstwa
  • Wspomaganie procesów readaptacyjnych
  • Czynniki utrudniające komunikację międzykulturową
  • Przeciwdziałanie uprzedzeniom i dyskryminacji
  • Psychologiczne uwarunkowania niechęci do „obcych”
  • Kryzys zaufania społecznego

Perspektywa etyczna

• Migracje a uchodźctwo w perspektywie etycznej
  • Etyczne aspekty migracji i uchodźstwa
  • Etyka wobec kryzysu migracyjnego i kryzysu uchodźczego
  • Etyka chrześcijańska wobec kryzysu migracyjnego i kryzysu uchodźczego
  • Etyka odpowiedzialności globalnej wobec kryzysu migracyjnego i kryzysu uchodźczego

Adresaci Konferencji

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy badaczy oraz znawców problematyki uchodźczej i migranckiej - socjologów, pedagogów, psychologów i filozofów oraz reprezentantów innych dyscyplin, których badania i działalność wpisują się w zaproponowaną problematykę.

Harmonogram

Formularz zgłoszenia udziału w konferencji należy przesłać do 29 lutego 2016 roku na adres mailowy: konferencjaIFISAPS@aps.edu.pl

Każde zgłoszenie przyjęte przez sekretarza konferencji zostanie potwierdzone drogą elektroniczną. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie internetowej Akademii Pedagogiki Specjalnej http://www.wsns.aps.edu.pl/instytut-filozofii-i-socjologii/wydarzenia.aspx

• Informacja dotycząca zakwalifikowanych wystąpień wraz ze szczegółowym programem konferencji zostanie przesłana uczestnikom konferencji w II komunikacie konferencyjnym 6 marca 2016 roku.
  • Teksty referatów wygłoszonych na konferencji po uzyskaniu pozytywnej recenzji zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej. Wymagania edytorskie dla tekstów składanych do druku zostaną przesłane w III komunikacie konferencyjnym do końca marca 2016
  • Do 15 maja2016 roku należy przesłać cyfrową wersję tekstu publikacji na adres mailowy: konferencjaIFISAPS@aps.edu.pl

Organizatorzy nie przewidują opłaty konferencyjnej, ani nie pokrywają kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia uczestników.

Pliki do pobrania:

Komunikat konferencyjny - Migranci i uchodźcy w Polsce